Аграрні розписки як інструмент агробізнесу

Аграрний сектор в Україні є одним з найдинамічніших. Водночас, сільгосппідприємці постійно відчувають нестачу коштів, адже і процеси в агросекторі також відбуваються динамічно.  Як підвищити ефективність  свого бізнесу,  які є можливості для залучення коштів на оптимальних умовах?

Всеукраїнська асоціація сільськогосподарських підприємців володіє повним комплексом найефективніших інструментів залучення коштів в аграрний бізнес і сьогодні ми почнемо знайомити з ними користувачів нашого сайту.

Аграрні розписки

Аграрні розписки в Україні впроваджуються з 2014 року за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства, Міністерства юстиції та Проекту IFC «Аграрні розписки в Україні». Робота здійснюється за фінансового сприяння уряду Швейцарської Конфедерації.

Перше випробування новітнього інструменту фінансування, розрахованого на малих та середніх сільгоспвиробників, відбувалося на Полтавщині. Сьогодні він уже активно працює ще в 7 областях – Черкаській, Вінницькій, Харківській, Хмельницькій, Тернопільській, Миколаївській та Сумській. Наразі готується розгортання проекту на всю територію України.

Статистика по аграрним розпискам

Згідно з офіційною статистикою, всього в Україні вже оформлено станом на 18/06/2018 587 аграрних розписок, через які залучено фінансування на 3,671,000,000 грн

В тому числі 239 товарних аграрних розписок (повернення коштів відбувається товаром) на загальну суму 2 млрд. 144 млн. грн. та 348 фінансових аграрних розписок (повернення коштів відбувається грошима) на загальну суму 1 млрд. 527 млн. грн.

Наразі, заставою за аграрними розписками може виступати широкий спектр товарів і важливим є те, що застава є предметом домовленостей між кредитором та аграрієм.

Культури, майбутній врожай яких був наданий в заставу за аграрними розписками: кукурудза, соняшник, пшениця, соя, ріпак, гречка, ячмінь, горох, рис, яблука, малина, лохина, часник, цукровий буряк, картопля, сіно, шипшина, гірчиця, молоко.

Проект «Аграрні розписки в Україні»

Проект «Аграрні розписки в Україні» працює в наступних напрямках:

  1. Допомагає кредиторам більш ефективно фінансувати аграрний сектор. Кредитні продукти адаптуються до потреб фермерів, наприклад, структуруються у відповідності до циклу вирощування сільськогосподарських культур, що дає можливість видавати кредити швидше та дешевше.
  2. Впроваджує аграрні розписки, як інструмент, забезпечений заставою. Аграрна розписка – зобов’язання, забезпечене заставою майбутнього врожаю сільськогосподарських культур, який вирощується на конкретній земельній ділянці. Розписки можна використовувати як забезпечення зобов’язань для банків, постачальників та інших кредиторів. Вони слугують інноваційним та ефективним інструментом стимулювання кредитування в аграрному секторі.
  3. Висвітлює можливості страхування для зменшення ризиків сільгоспвиробників та кредиторів. Агрострахування є інструментом мінімізації впливу несприятливих погодних умов на вирощування майбутнього врожаю. Він може бути використаний для зниження ризиків неплатоспроможності виробників, що є додатковою гарантією для кредиторів.

Переваги аграрних розписок:

  • Швидка процедура: Процедура реєстрації аграрних розписок швидка, прозора і ефективна
  • Застава: Можливість збільшення заставного капіталу за рахунок майбутнього врожаю
  • Прозорість: Можливість оглядати посіви/ зібраний врожай та відслідковувати аграрні розписки через єдиний централізований реєстр
  • Безпечність: Процедура стягнення за аграрними розписками проста, зрозуміла і не вимагає тривалого судового провадження

Наступного разу поговоримо про найбільш часті запитання щодо цього інструменту.

(Інформацію підготовлено ВАСП за матеріалами IFC).