Аграрні розписки – питання та відповіді

Які переваги аграрних розписок для кожного із учасників ВАСП?

В чому інтерес сільгосппідприємця:

 • будь які фінансові або матеріально-технічні ресурси за 2 тижні через спрощену процедуру;
 • врожай законтрактований заздалегідь (можливо, навіть до посівної), не треба турбуватись про збут;
 • можливість збільшення обсягу заставного майна та зменшення залежності від кредитів, зменшення кредитних ставок;
 • можливість управління валютними та ціновими ризиками;
 • можливість виходу на нових споживачів та постачальників та отримання найкращих закупівельних на будь-які товари та послуги, а також збут власного врожаю за кращими цінами.

Для постачальників матеріально-технічних ресурсів, які є учасниками ВАСП, аграрні розписки:

 • забезпечують додаткову гарантію виплати за поставлені ресурси, додаткові можливості для збуту власного товару та збільшення обсягів продажу, вихід на нові ринки збуту з мінімальними ризиками;
 • зменшують ризики несплати за товар, наданий за товарним кредитом;
 • поліпшують прозорість відносин між постачальником та сільськогосподарським товаровиробником;
 • надають можливість передачі прав кредитора третім особам.

Для банків, які співпрацюють з ВАСП,  аграрні розписки передбачають більш надійний механізм застави майбутньої сільськогосподарської продукції.

Для покупців сільськогосподарської продукції – трейдерів, аграрних холдингів тощо, які є учасниками ВАСП,  аграрні розписки:

 • є ефективним інструментом закупівлі майбутньої сільськогосподарської продукції, збільшення обсягів закупівлі, бронювання врожаю;
 • зменшують ризики відмови від поставки, є інструментом залучення нових постачальників.

Законодавче забезпечення

Ключові поняття та дати Згідно із Законом України «Про аграрні розписки» від 6 липня 2012 року:

Аграрна розписка – це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти.

Тобто це інструмент, який дозволяє сільськогосподарському товаровиробнику отримати гроші чи матеріально-технічні ресурси під заставу майбутнього врожаю.

Закон України «Про аграрні розписки» набрав чинності 19 березня 2013 року. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Реєстру аграрних розписок» № 665 від 17 липня 2013 року.

Що таке Реєстр аграрних розписок і які його функції?

Нотаріус вносить дані про всі аграрні розписки у Реєстр аграрних розписок.
Доступ до Реєстру надається за веб-адресою: http://agroregisters.com.ua/

Аграрна розписка вважається виданою з дня її реєстрації в Реєстрі. Адміністратором Реєстру є державне підприємство «Аграрні реєстри».

Реєстр аграрних розписок дозволяє в он-лайн режимі перевірити інформацію про невиконані аграрні розписки – безкоштовно у відкритому достуі, а також ті, які були в обігу, – за окремим зверненням до нотаріуса.

Кредит повертається за рахунок майбутньої сільськогосподарської продукції (товарні аграрні розписки) або надходжень від її продажу (фінансові аграрні розписки). Кредит забезпечується майбутньою сільськогосподарською продукцією, що вирощується на земельній ділянці, визначеній кадастровим номером та на яку має право сільгоспвиробник.

Земля не є заставою за аграрною розпискою. Зобов’язання залишається в силі до моменту його повного погашення.

Що потрібно знати при оформленні аграрної розписки?

■ За своєю суттю – це угода між сільськогосподарським товаровиробником (позичальником) та кредитором (дистриб’ютором, постачальником товарно-матеріальних ресурсів, зернотрейдером, банком);

■ Аграрна розписка підлягає нотаріальному посвідченню та внесенню до Реєстру аграрних розписок;

■ Реєстр аграрних розписок дозволяє в он-лайн режимі перевірити інформацію про невиконані аграрні розписки – у відкритому доступі, а також ті, які були в обігу, – за окремим зверненням до нотаріуса;

■ Кредит повертається за рахунок майбутньої сільськогосподарської продукції (товарні аграрні розписки) або надходжень від її продажу (фінансові аграрні розписки);

■ Кредит забезпечується майбутньою сільськогосподарською продукцією, що вирощується на земельній ділянці, визначеній кадастровим номером;

■ Земля не є заставою за аграрною розпискою;

■ Зобов’язання залишається в силі до моменту його повного погашення;

■ Кредитор має право здійснювати моніторинг майбутнього врожаю сільськогосподарської продукції, що перебуває в заставі за аграрною розпискою.

Чому важлива позитивна історія у реєстрі аграрних розписок?

– реєстр містить інформацію про всі видані розписки в Україні, а також стан їх виконання;

– є відкритим та прозорим для учасників ринку, а тому успішне виконання аграрних розписок формує важливу позитивну історію кредитування сільськогосподарських виробників із використанням цього інструменту.

Ця позитивна історія, у свою чергу, полегшує виробникам майбутній доступ до фінансування його теперішніх, а також нових кредиторів:

 • банківських установ;
 • постачальників матеріально-технічних ресурсів;
 • закупівельних організацій;
 • надавачів послуг тощо.

Тому важливо правильне оформлення, відкриття та вчасне закриття в реєстрі, відповідне оформлення всіх документів та контроль.

Всеукраїнська асоціація сільськогосподарських підприємців може надати комплексну допомогу у залученні коштів як через аграрні розписки (з оформленням та супроводом), так і через інші шляхи залучення коштів на найвигідніших умовах.

(Інформацію підготовлено ВАСП за матеріалами IFC)